Звернення Дональда Трампа до американського Конгресу за підсумками першого року роботи викликало фурор в США. Економіка зростає, і на цьому тлі потрібно говорити про мрії і амбітні плани. Трампу вдалося мобілізувати своїх прихильників і сподобатися навіть сенаторам-демократам. Він швидко зруйнував всі «страшилки», які останні 2 роки плодили проти нього демократи. Вони називали його расистом, сексистом, шовіністом і вже складно пригадати, ким ще.
І що? Мова Трампа починається з публічних подяк офіцерові поліції (жінці, в даному контексті це важливо) за порятунок людей під час урагану. Ось він, лютий «шовінізм Трампа».
У виступі Трампа було багато популізму, однак мета таких заходів – як раз дати сигнал суспільству на зрозумілій йому мові. І суспільство тут приймає цей сигнал відмінно.
Але по-справжньому головною темою виступу Трампа для американців можна вважати не політику. У США зростає економіка, і в найближчі роки можна розраховувати на прискорення темпів зростання. В першу чергу це відбувається через політику Білого дому і Конгресу.
У 2017 році в США створено 2,4 мільйони робочих місць, в тому числі 200 тисяч – у виробництві. Рівень безробіття найнижчий за останні 45 років, а серед афроамериканців і латиноамериканців у США – найнижчий на всю історію ведення такої статистики. Вперше за багато років спостерігається зростання зарплат, зростає кількість малих підприємств.
Однак прогнози на майбутнє ще більш оптимістичні. В першу чергу тому, що в кінці минулого року прийнято закон про рекордне скорочення податків, який повинен повернути виробництво в США.
Сім’я з 4 чоловік з доходів в $75 тис. на рік буде платити в 2 рази менше податків після реформи. Демократи довго намагалися переконати суспільство в зворотньому, але реальність, тим не менш, саме така.
Apple повертає виробництво і створює 20 тисяч робочих місць в США, Exxon Mobil вкладе в економіку США $50 мільярдів, Chrysler переносить свій головний завод з Мексики до штату Мічиган, Toyota і Mazda відкривають новий завод в штаті Алабама. Це десятки тисяч робочих місць для американців, зростання податкових надходжень. Десятиліттями великі компанії переносили виробництво за межі США з економічних причин, а зараз республіканці створюють умови для того, щоб компанії повернулися.
Політику в енергетиці Трамп взагалі назвав «закінченням війни»: «Закінчена війна проти американської енергетики і проти американського вугілля». Це теж – про створення робочих місць. Реформа фармацевтичної галузі, зниження цін на ліки, відродження Детройта – ось масштаб завдань в США.
Трамп руйнує стереотипи які роками формувалися в ЗМІ, і не тільки про нього особисто. На тлі економічного зростання Трамп говорить про величезні державні інвестиції в інфраструктуру – $ 1,5 трильйона, що також дасть швидкий економічний ефект, про вихід з невигідних для Америки торгівельних угод, які укладені з політичних причин, або щоб підтримувати певні глобальні тренди.
«Це наш час. Якщо ви працюєте і вірите в себе, вірите в Америку, не має значення, хто ви – ви можете мріяти про все і досягати своїх цілей». Якби ми почули щось подібне від українських президентів в контексті бізнесу – повірили б? Ні – саркастично сміялися б.
Американці обрали правих і отримали нову версію American Dream.
На жаль, ніхто з політиків в Україні не ставить перед собою настільки масштабних завдань.
Але це зараз. Поки соціалістів не винесуть з влади разом з кріслами, межею мрій буде транш МВФ, перемога на виборах і казки про те, що в Європейському союзі Україні буде краще, ніж в СРСР.