Машина, якщо ви живете на Манхеттені, річ практично некорисна і обходиться дуже дорого.
Уявіть собі, що пристойний автомобіль обходиться вам в $500 в місяць. (Це платіж в банк, все авто купуються в кредит приблизно під 4% річних, немає ніякої необхідності витрачати живі гроші). Приблизно стільки ж – як мінімум $500 на місяць – буде коштувати паркінг в підвалі житлового будинку. В офісних будівлях – близько $80 в день. Якщо буде вільне місце, можна поставити машину і на вулиці, сплативши парковку в паркоматі – це дешево, приблизно $2 за годину, але є обмеження по часу: наприклад, машину в одному місці можна залишити не більше, ніж на 2 години.
В таких умовах їздити на машині по Манхеттену складно, дорого і абсолютно безглуздо. Тому в робочий час краще використовувати таксі і Uber, а машиною користуватися у вихідні для поїздок за місто. У школи та секції дітей возить School bus.
Машини є практично у всіх, тримають їх в основному на вулиці – там, де це дозволено безкоштовно. Але таких місць небагато.
Парковка уздовж бордюрів на avenue, як правило, дозволена і безкоштовна тільки в нічний час, наприклад, починаючи з 21.00 і до 6-7 годин ранку. Вранці машину потрібно обов’язково забрати. На street стояти можна довше, але існує час для прибирання вулиць, коли бордюри повинні бути вільні. За цим теж потрібно уважно стежити.
Роздолля тільки в неділю – став машину де знайдеш місце і безкоштовно. Зазвичай у неділю Манхеттен порожній – всі місцеві роз’їжджаються, туристи в основному ходять пішки.
При тому система штрафів за неправильну парковку в Нью-Йорку – це величезний механізм, щорічно поповнює бюджет міста на сотні мільйонів доларів.
Як контролюється дотримання правил паркінгу?
З документів для водіння потрібні тільки права. На лобовому склі авто повинен бути розміщений талон техпаспорта, які містить інформацію про автомобіль для поліції або інспектора з паркування. Сам техпаспорт зберігається вдома і може знадобитися хіба що при продажу машини. Інспекторів з паркування багато, вони безперервно патрулюють вулиці зі сканерами. Під’їхавши на дозволене для паркінгу місце, ви йдете до паркоматів, платите за час паркування (крок – 20 хвилин), роздруковуєте талон і кладете під лобове скло. Інспектор, проходячи повз шеренги машин, перевіряє актуальність талона. Якщо талон прострочений – сканує талон техпаспорта, тут же друкує тікет – штраф, який залишає під двірником. Все – вам «надали квиток». В середньому штраф близько $100, у вас є місяць на те, щоб його сплатити або оскаржити.
Система проста і дуже ефективна, практично не викликає суперечок. Інспектор може витратити на накладення штрафу 30 секунд, йому не потрібно чекати водія-порушника і контактувати з ним.
Однак, як ви розумієте, Манхеттен – це зовсім окрема історія. В інших районах, де немає такого трафіку і таких проблем з паркуванням, в невеликих містах правила паркінгу можуть відрізнятися. Всі ці рішення приймаються на рівні муніципалітетів і місцевої влади, нікому і в голову не приходить регулювати це законом, як в Україні.