У лютому 2018 року в місті Паркленд (Флоріда) підліток з психологічними відхиленнями влаштував стрілянину в школі, вбивши 17 осіб. Трагедія в Керчі дуже схожа на те, що було в Паркленді.
Щоразу після кожного такого випадку в США починається дискусія про право на зброю. І кожен раз ми впираємося в те, що теракти, які здійснюють психи, ніяк не пов’язані з легальною зброєю. І не можна дозволяти політикам змішувати два цих поняття.
Що потрібно знати про зброю в Америці?
- Право на носіння зброї в США гарантовано другою поправкою до Конституції. Це одне з основних прав громадянина. Позбавити права на носіння зброї в Америці або обмежити таке право – це все одно, що влаштувати комуністичну революцію. Хоча, напевно, це не дуже точне порівняння. Тут комуністична революція неможлива, тому що громадяни цінують свої свободи і мають зброю.
- У США легально зброєю володіють приблизно 80-90 мільйонів людей. Це кожен третій дорослий. Зброя є в кожному другому домогосподарстві. Тільки половина власників зброї – чоловіки. 60% власників зброї з них купили його в цілях самозахисту, інші – мисливці і спортсмени.
- Отримати право на зброю в США складно. Це в Україні ви можете заплатити 200 гривень за довідку від психіатра і нарколога. Тут таке не проходить.
- Право на зберігання і носіння легального зброї призводить до скорочення кількості навмисних і ненавмисних вбивств, нападів, пограбувань.
З 1976 до 2008 рр. у Вашингтоні (DC) діяв закон, який зобов’язав усіх власників зброї привести його в неробочий стан (так званий gun ban). Через 5 років кількість вбивств (навмисних і ненавмисних) збільшилася на 10%, через 15 років – в 3 рази в порівнянні з 1976 роком. Столиця була лідером за кількістю вбивств на 100 тис. Населення і цей рівень почав знижуватися тільки після 1996 року. У 2008 році закон був визнаний неконституційним.
З 1982 до 2008 рр. в Чикаго був заборонений продаж зброї, а ту, що вже була у власності, потрібно перереєструвати раз в 1-2 року. У цей період кількість вбивств в Чикаго збільшилася приблизно на 10-15%. Після зняття обмеження – рівень знизився.
- У 1982 році в американських в’язницях проводили дослідження, і 70% засуджених говорили, що особисто знають інших злочинців, які зіткнулися з озброєним опором потенційної жертви. 40% відмовилися від нападу, тому що підозрювали, що жертва може бути озброєна. 34% злочинців були поранені жертвою або зіткнулися з озброєним опором. У США в’язниці також, як і в Україні, не «виправляють» кримінальників, за статистикою 77% з них роблять повторні злочини. Саме по собі право на зброю вже знижує ймовірність нападу.
- Right-to-carry laws (Закони про право на носіння зброї) в США дозволяють носити легальну зброю приховано навіть в більшості громадських місць. У різних штатах різна політика – десь влада зобов’язана видати дозвіл будь-якому адекватному заявнику, а десь може зажадати додаткових перевірок. Наприклад, додаткові документи запитують у штатах Нью-Джерсі, Нью-Йорк і Каліфорнія. У Техасі з 2016 року легальну зброю можна носити відкрито.
- У штаті Флорида (де в лютому в школі були вбиті 17 осіб) – близько 1,5 млн власників легальної зброї. Право на носіння можуть отримати тільки люди старше 21 років, без конфліктів з законом і без психологічних відхилень. 19-річний злочинець, який влаштував стрілянину в Паркленд, ніколи не б отримав дозволу на легальне зброю, тому що мав явні ознаки ментальної інвалідності.
- Я проти будь-яких узагальнень. Якщо якийсь псих стріляє в школі – це не привід закривати школи. Теракти 9/11 – це не привід забороняти хмарочоси і авіацію. Психів і терористів потрібно ліквідувати, щоб переважна більшість нормальних людей могла жити спокійно, а не навпаки. Не можна обмежувати права і свободи всіх через 1% недоумків.
- Члени будь-якого суспільства – і американського, і українського, – не є рівними за інтелектуальним рівнем, рівнем освіти та адекватності. Імовірність того, що ви станете жертвою нападу, є. І ви повинні мати право захистити себе. Неможливо собі уявити, щоб розсудлива людина відмовилась від такого права на користь ефемерного «суспільного блага».
- Важливо розуміти, що суспільству загрожують не власники легальної зброї, а психопати, екстремісти, грабіжники і вбивці.
Ось з ними і потрібно розбиратися.
У США питання права на зброю – ще і політичні.
38% власників зброї в Америці підтримують республіканську партію, ще 22% – так звані незалежні виборці, тобто голосують ситуативно.
Ринок зброї і супутньої інфраструктури в США величезний. Національна стрілецька асоціація – NRA – одна з найбільших в США громадських лобістських організацій з величезним впливом, яка послідовно підтримує республіканців. NRA виступала проти демократів Барака Обами і Хілларі Клінтон. NRA профінансувала кампанію кандидата в Президенти Дональда Трампа на суму не менше, ніж $30 мільйонів.
У США після трагедії в Паркленд перелякані підлітки виходили на акції протесту і вимагали обмежити право на зброю, хоча той, хто стріляв, права на зброю не мав і ніколи б його не отримав. Такими протестами демократи «вирощують» собі виборців. Залякують тінейджерів і молодь, які вже через кілька років отримають право брати участь у виборах.
ЗМІ пишуть, що стрілець з Керчі нібито мав право на мисливську зброю. Якщо це дійсно так – то це питання скоріше до процедури отримання дозволу, до тих, хто йому це право видав, а також до тих, хто дав йому гроші на рушницю. І, швидше за все, він би вбивав, навіть не маючи ніяких документів на зброю – бо свій теракт він спланував.
У США легальна зброя практично не бере участь у вуличних злочинах і побутових конфліктах, тим більше – в терактах. І в цьому різниця між двома цивілізаціями.