Як у США платять податки і чому тут немає черг до податкової інспекції

Коли я тільки починав бізнес в Україні – на початку 90-х – справи з платіжками, оплатою рахунків в банку були дуже плачевними. Платіжки друкувалися на друкарській машинці під копірку, їх потрібно було нести в банк, звідки вони практично завжди поверталися через якісь помилки. Після оплати рахунку гроші по Києву йшли тиждень. Зараз про це вже мало хто пам’ятає – світ і ми разом з ним зробили величезний технологічний ривок.

Не зрушила ні на міліметр тільки податкова адміністрація.

Бухгалтери і підприємці досі годинами стоять у чергах, щоб здавати звіти в податкову. Як 25 років тому, коли не було інтернету і комп’ютерів. Спочатку цілодобово здаються звіти по ПДВ, квартальні звіти, потім річні, їх не приймають, потрібно переробляти через якийсь коми або цифри, стояти в черзі знову, втрачати величезну кількість робочого часу.

Навіщо все це? Ніхто не може пояснити. Безглуздість процесу просто вражає. У моєму розумінні мета тут тільки одна – залякувати, тримати в страху всіх підприємців, робити їх слухняними.

Як бізнес здає звіт в податкову в США?

У найбагатшій країні в світі звіт в податкову – це справа серйозна, але абсолютно не така складна, як в Україні. США багаті не тому, що тут найлютіші податкові інспектори, а навпаки – тому що тут втручання в бізнес з боку держави мінімальне.

У США немає ПДВ, відповідно немає проблеми з ідіотськими ПДВ-накладними, їх блокуванням і тому подібне. Немає необхідності переводити і проводити фіктивні операції, з якою стикається більшість бізнесменів в Україні.

Потрібна готівка? Йдете в банк і берете. Правда, тут не розуміють навіщо – але отримати свої гроші ви можете в будь-який час.

Здати звіт в податкову в США потрібно 1 раз на рік – до 15 квітня. Більшість компаній взагалі не знають хто такий податковий інспектор, або де знаходиться податкова.

Як правило, в кожній компанії на контракті є бухгалтерська фірма, яка веде бухоблік. Ближче до кінця податкового періоду включається другий підрядник – аудитор, який заповнює для вас податковий звіт. Керівник бізнесу ставить на документах 2 підписи – одну на звіті, другу – на дорученні аудитору цей звіт здати. Зараз все робиться в електронному вигляді: отримали звіт на пошту, роздрукували, підписали, відсканували, відправили аудиторам. Це все.

Багато компаній в США вважають за краще не поспішати зі звітом і просять продовжити їм термін подачі з 15 квітня до 15 жовтня. Як правило, все це робиться без проблем. Податки платити потрібно теж 1 раз – після фактичного подання звіту.

З особистими податками те ж саме. Потрібно передати інформацію аудитору, він все прораховує і готує декларацію. Ви подаєте. Все.

Податки з зарплати відраховуються щомісяця автоматично. Якщо працюєте за контрактом (це аналог ПП в Україні), тобто отримуєте від замовника всю суму без податків, тоді податки потрібно заплатити самостійно при поданні декларації. Як правило, за підсумком року податкова ще й повертає якісь гроші протягом двох тижнів після подачі відповіді.

Поки в Україні кожен раз «на початку року» і «в кінці кварталу» в податкових будуть утворюватися кілометрові черги – ні про які реформи бізнес-клімату мови бути не може.

 

Текст вперше опубліковано у блозі на порталі LB.ua

Comments are closed.