ЗЕЛЕНИЙ ТЕРОРИЗМ. ЧОМУ ПЕРЕГИНИ В ЗАХИСТІ ЕКОЛОГІЇ – ЦЕ СПОСІБ ПОЛІТИЧНОГО ТИСКУ

Екологія завжди буде політикою. Шведські соціал-демократи в 1970-ті роки використовували глобальне потепління як привід, щоб отримати політичну підтримку для будівництва  атомних електростанцій. Про це в своїй книзі Green Tyranny ( «Тиранія« зелених» ) пише Rupert Darwall – колишній викладач економіки та історії Cambridge University, інвестиційний аналітик, автор The Wall Street Journal, National Review, the Daily Telegraph і The Spectator. Це його друга книга про «політичної екології», перша називалася The Age of Global Warming: A History.

Автор пише про те, що у  Швеції, яка зберігала формальний нейтралітет під час Холодної війни екологічна тематика використовувалася спецслужбами в політичних протистояннях. Саме через «зелених» у Стокгольмі агентура КДБ нагнітала страхи проти оборонної програми президента США Рональда Рейгана. Після Рейгана президентом став Джордж Буш-старший, СРСР припинив своє існування, а екологічна дискусія трансформувалася в Кіотський протокол і Паризьку кліматичну угоду, а в підсумку – кампанії, прямо і побічно спрямовані проти викопного палива, основи економіки як розвинених, так і країн, що розвиваються.

Я не належу до числа тих, хто зневажає екологічні програми, аж ніяк. Але я за науковий розрахунок і раціональний підхід.

З кожним новим дослідженням апологети глобального потепління втрачають аргументаційну базу.

Згідно супутникових даних, за останні 18 років глобальні температури на планеті практично не змінилися. Дослідження NASA, проведене в 2015 році, показало, що Антарктида не втрачає крижану масу і в даний час не підвищує рівень води в світовому океані. У 2016 році арктичного морського льоду стало на 22% більше, ніж в 2012. А якщо брати дані за 10 років, то не відбулося істотних змін. Незважаючи на заяви про те, що сніг «пішов у минуле», в зимовий час снігопади тривають.

«… Навіть якщо ви вірите в глобальне потепління, ІГІЛ – це більша проблема, Росія – це проблема, Китай – це проблема. У нас багато проблем. До речі, маніяк в Північній Кореї – проблема. У нього дійсно є ядерна зброя, вірно? Це проблема». Це слова Трампа. Він виключив «зміна клімату» зі списку загроз національній безпеці, прийняв рішення про вихід з Паризького кліматичної угоди і запропонував «енергетичне домінування» в якості одного з пріоритетів Стратегії національної безпеки США (National Security Strategy). Тепер американська влада зобов’язана протидіяти порядку денному, що завдає шкоди інтересам економіки та енергетичній безпеці США, чим, по суті, і стали глобальні структури «тиранії зелених».

Сполучені Штати завдяки сланцевої революції і вдосконалення інтенсифікації роботи свердловин, можуть стати лідерами у видобутку нафти і газу. Було знято заборону на прокладку нафтопроводу з Канади до Мексики, дозволена розвідка і видобуток в Атлантичному океані і Арктиці, збільшені інвестиції у використання атомної енергетики. У США нарощують вуглевидобуток, щоб зберігати робочі місця. Експорт вугілля з США збільшився на 55%, американське вугілля продають навіть в Україні.

Китай постійно говорить про зміну клімату та вуглецеве середовище, але не збирається закривати свої заводи, тому що саме на промисловості грунтується міць його економіки.

Україна через свій негативний тренд промислового розвитку, звичайно, викиди скорочувала, продавала квоти за Кіотським протоколом і навіть заробляла на цьому. Але це, скоріше, від бідності і застарілих технологій, а не тому, що в країні всі так турбуються про екологію. В Україні теж є своя історія «екологічної політики» – протести проти видобутку сланцевого газу в 2013 році, які по суті були організовані в інтересах РФ і Газпрому. Зараз про них вже мало хто пам’ятає, але локально вони відіграли велику роль, в тому числі і в подіях 2014 року.

Захист навколишнього середовища – практично ідеальний привід для критики енергетичного бізнесу – системоутворюючого для більшості держав, а значить, політичного.

По суті нагнітання екологічних страхів – це політика стримування економічного зростання, на кшталт протестів луддитів проти застосування машин і верстатів в ході промислової революції в Британії в XIX столітті. Але тільки в XX-XXI столітті за справу взялися кінорежисери, які показують всьому світу придуманий ними ж ядерний апокаліпсис. Екологічні страхи добре продаються, але і без верстатів вже нікуди.

 

Текст вперше опубліковано у блозі на порталі LB.ua

Comments are closed.