ДАРМА СТРАЖДАЛИ?

Українська влада мала ідеальний політичний шанс на проведення кардинальних реформ, але не скористалася ним. Минуло півтора року, але основи для економічного зростання до сих пір не закладені. 12 грудня буде відкрито політичне питання відставки уряду. Самої відставки, швидше за все, не відбудеться, тому що це унеможливить отримання кредитів від МВФ, але «качати» ситуацію, розпускаючи чутки про «широку коаліцію» і дострокові вибори, напевно, будуть.

Політична нестабільність ніколи не сприяла інвестиціям і сприяти їм не буде. Масштабна криза і дуже швидка зміна влади на початку 2014 року в Україні були тим шансом, який, можливо, випадає раз в 100 років – тоді економічний блок уряду і Президент мали колосальний рівень підтримки громадян і політичне право проводити болючі реформи. Якби в червні 2014-го був ліквідований корупційний ПДВ і його замінили б податком з продажів, зважилися б на реальну дерегуляцію, почали підготовку до приватизації – суспільство б підтримало.

Так, реформи посилили б турбулентність, але інфляцію на рівні 55-60%, падіння реальних доходів, зростання тарифів, трикратну девальвацію, зростання цін люди терпіли, тому що сподівалися на економічне зростання в найближчій перспективі. Але для економічного зростання не закладено ніяких підстав і реформи, які могли б йому сприяти, до сих пір не проведені.

Зараз Україна фактично сидить на голці Міжнародного валютного фонду. Якщо не буде кредитів – знову буде падати курс гривні, тому уряд терміново береться за латання дірок в бюджеті, зміну податкового законодавства, але це все – знову не реформи, а «косметичний ремонт».

Податкові зміни дали б результати, якщо проходили б паралельно з ліберальними реформами, а якщо ні – то це знову шлях в нікуди.

Тільки скорочення державних витрат недостатньо. Це яскравий приклад психології «менше витрачати» замість «більше заробляти», і вона ніколи не створить успішної держави. Як цього досягти?

Треба швидко змінювати і правоохоронну, і судову систему, і в цілому практику управління. Починати дійсно варто з антикорупційного законодавства та реформ – запуску Антикорупційного бюро, прокуратури. Рік тому, під час презентації програми дій, про це говорив Арсеній Яценюк. Але Антикорупційного прокурора призначили лише кілька днів тому. В Україні немає запасу потужності, щоб так довго чекати.

Далі – реформа і перезапуск судової системи. Ніхто і ніколи не буде вкладати гроші в Україну, поки не буде гарантій захисту своїх прав в судах. Зараз законної можливості захистити майно, застави, відстояти права в господарських питаннях не існує. Це так само унеможливлює легальний бізнес. Третє – реформа ПДВ або повна заміна його податком з продажів, який розраховується автоматично і ніяким чином не залежить від персони начальника фіскальної служби. Це дозволить скоротити штат ДФС на 70% і ліквідувати стільки ж корупційних схем і податкових ям.

Четверте – приватизація. Її треба проводити якомога швидше, і вона також входить в рейтинг антикорупційних проектів. На державних структурах паразитують цілі бізнес-групи, а бюджет несе багатомільярдні збитки. Поки державне майно не буде розпродано, на ньому буде будувати політичну корупцію абсолютно будь-яка влада.

П’яте. Держава повинна передати більшість адміністративних функцій в саморегульовані організації – професійні об’єднання, спілки, асоціації, а сама стати стратегічним партнером, орієнтиром для них.

Шосте. Без дерегуляції та виведення з тіні бізнесу неможливо створити фондовий ринок, який повинен бути потужним джерелом інвестицій. Зараз підприємства масово спотворюють звітність під фіскальним і бюрократичним тиском і тому не можуть продавати свої акції в ринкових умовах.

Сьоме – перезапуск комерційного кредитування, яке зможе оживити економіку. Але тільки після серйозного розслідування дій НБУ за останні півтора роки. Ці реформи почнуть процеси відновлення економіки, можуть допомогти залученню іноземних інвестицій, в тому числі в стратегічні галузі переробки сільгосппродукції та іншої сировини, яку Україна зараз експортує.

Системні зміни в економіці почнуться тільки після цього – Україна зможе розраховувати на зростання кількості робочих місць, доходів держбюджету.

Мені шкода, що за рік роботи уряду Арсенія Яценюка зроблено так мало, особливо в контексті величезної довіри, яка була надана цій політичній конфігурації в 2014 році. Якщо ми проведемо реформи – то ми виграємо навіть війну з Росією, принаймні, війну за голови людей. Тому що ніяка пропаганда не замінить людині доходів, які дають підстави поважати себе і свою країну.

 

Текст вперше опубліковано в авторському блозі на сайті Обозреватель

Comments are closed.