24899813_10214555235339826_254997704622316941_n

Зачистка ринку страхування. До чого готуватися? Блог Сергія Носенка

Рішення про ліквідацію Нацкомісії з регулювання ринків фінансових послуг призведе до турбулентності страхового ринку і перетворить НБУ в державного монстра.

НБУ і національна комісія цінних паперів і фондового ринку розділять між собою повноваження держкомісії з регулювання ринку фінансових послуг вже з початку 2016 року. Незважаючи на той факт, що в специфіці діяльності трьох цих структур звичайний громадянин не розбирається, це загрожує ще однією економічною турбулентністю, яку цілком можна порівняти за складністю і наслідками з «банкопадом». Якщо пояснювати простою людською мовою, влада задекларувала намір провести масштабну чистку на ринку страхування, кредитних спілок, бюро кредитних історій і фінансових установ (наприклад, лізингових і факторингових компаній, ломбардів) – саме цим буде займатися Національний банк України.

Нацкомісія з цінних паперів та фондового ринку буде наводити порядок в сфері недержавних пенсійних фондів, фондів спільного інвестування, фондів будівництва нерухомості, емітентів іпотечних сертифікатів і так далі.

Що важливо знати:

  1. Зараз ринок небанківських фінансових установ куди менш врегульований, ніж банківський. Фактично зараз він регулюється тільки ліцензуванням. В українських реаліях це має як плюси (гроші у вільному обігу), так і мінуси (безконтрольність і можливість зловживань).
  2. На ньому зосереджений величезний ВНУТРІШНІЙ фінансовий ресурс, причому – і це дуже важливо – ресурс цей може бути інвестований в довгострокові масштабні проекти.
  3. Українці вже зрозуміли, як важливо мати страховку. Зараз ні в кого вже немає сумнівів в тому, що страхувати автомобіль – необхідність. Кількість медичних страховок збільшується з кожним роком, але при цьому страхування життя в країні ще не так поширене, як в світі. У розвитку страхового ринку дуже багато залежить від державної політики.

Нацкомісію з регулювання фінансових послуг готували до ліквідації приблизно рік – там довго не було керівництва, потім головою дуже важливого державного органу призначили відверто слабкого менеджера.

Офіційною причиною ліквідації комісії названо дублювання функцій НБУ і щоб дублювання усунути, вирішили не внести зміни в законодавство, що було б логічно, а передати в управління НБУ фактично ще один величезний ринок.

Якби таке надумали зробити в уряді Януковича, всі демократи вже збунтувалися б, виступали б проти монополізації. Але зараз всі чомусь мовчать.

Чим загрожує чистка ринку страхових послуг? Тим же, чим і банківського – банкрутствами і виходом з бізнесу досить значної частини гравців. Але якщо держава гарантує повернення депозиту розміром до 200 тис грн, то на страховому ринку немає жодних державних гарантій. Про це дуже важливо пам’ятати особливо в контексті того, що чистка банківського ринку в знакових випадках (VAB-банк, «Фінансова ініціатива», «Дельта», «Фінанси і кредит») мала явно політичний підтекст як при прийнятті рішень про визнання банку неплатоспроможним, так і під час видачі багатомільйонних кредитів, які були благополучно виведені на офшорні компанії.

Грубо кажучи, якщо завтра компанія, з якою ви працюєте, буде з економічних або політичних причин виведена з ринку, ви втратите свої заощадження, вкладення і премії. А враховуючи, що основним капіталом на ринку страхування можна без перебільшення вважати репутацію – чистка може дуже серйозно вдарити по ринку в цілому. Особливо зараз, коли він серйозно просів.

Крім колосального посилення НБУ (що само по собі є вкрай негативним фактором) чистка страхового ринку призведе ще й до того, що невеликі компанії будуть виведені з ринку, в тому числі шляхом приєднання до великих міжнародних структур. Це може привести до монополізації, а значить – погіршення якості послуг та автоматичного підвищення цін на них.

Більш того, в інтересах української держави було б саме розвиток страховиків українського походження, а не філій великих світових компаній. В першу чергу тому, що європейські страховики гроші з України виводять на материнські і офшорні структури і, відповідно, інвестують ці гроші в бізнеси інших держав.

Якби Україна поставила собі за мету виростити пул сильних страхових компаній, то національну комісію з регулювання ринку фінансових послуг потрібно було б, по-перше, зберегти, а, по-друге, – максимально посилити її кадровий склад. Наступним логічним кроком була б передача ряду її функцій саморегулюючим організаціям ринку, які максимально зацікавлені в його розвитку.

І через 5 років ми б побачили сильне професійне співтовариство, яке оперує величезними бюджетами та зацікавлене у фінансовій стабільності України.

Але цього, судячи з усього, не відбудеться. НБУ, отримавши контроль над страховим ринком, йому більше нашкодить, ніж допоможе.

Джерело: Зачистка ринку страхування. До чого готуватися? Блог Сергія Носенко на Lb.ua

Comments are closed.